2002-ben a NASA houstoni űrkutató központjából egy négyfős gyakornoki csoport ellopott egy ládát, amelyben többek között holdkőzetek és meteorit-darabok voltak. Miután az akció lezajlott, az ötletgazda, a 25 éves Thad Roberts hazavitte a zsákmányt és beváltotta Tiffanynak, a barátnőjének tett "Sex on the Moon" ígéretét: az ágyukra helyezett, majd egy matraccal leterített holdkavicsokon szexeltek egy nagyot. Ezt követően a lopott cucc egy részét egy ásványgyűjtői oldalon meghirdették* eladásra, grammját 1000-5000 dollár közötti áron. Az FBI emberei (akiket az egyik - mellesleg belga - érdeklődő azonnal értesített a hirdetésről) persze lecsapták a magas labdát: egy fedett nyomozó érdeklődő vevőként lépett fel, letárgyalta az eladókkal a részleteket, alkudozott egy kicsit, kérdezősködött, satöbbi. Megegyeztek az árban és az átadás floridai helyszínében, ahová mindenki pontosan érkezett: Thad is és a tucatnyi FBI-ügynök is. De most nem is ez a lényeg.
Amiért ezt a történetet felhozom: egy szövetségi bíróságnak jutott a nemes feladat, hogy megállapítsa, mekkora a lopás kárértéke. Ez ugye a kiszabandó büntetés mértéke szempontjából nagyon nem mindegy.
Nos, a bíróság (mindenféle szakértő bevonásával, egy meglehetősen hosszadalmas procedúrát követően) megállapította, hogy a holdkőzet grammjának beszerzési értéke kereken 50800.- USD volt**. Ezt beszorozták 30 év inflációs rátájával és kijött a grammonkénti kábé 220000.- USD. Ez manapság úgy 80 millió forintot jelentene, megismétlem: grammonként. Mivel a srácok összesen mintegy 110 gramm holdkőzetet nyúltak le, a számolás vége nagyjából 23 millió dollár (8 milliárd forint) lett. Hogy a meteoritok pénzbeli értékét miért nem becsültette fel a bíróság, az számomra nem világos. Talán olyan elenyésző volt a holdkőzetek értékéhez képest, hogy nem foglalkoztak vele.
Thad (akinél a házkutatás során mellesleg még lopott dinoszaurusz-csontokat is találtak, amiket egy múzeumból csórt el) nyolc év négy hónapot kapott, a többiek arányosan kevesebbet. A büntetőeljárás után a lenyúlt holdkőzetek hiánytalanul visszakerültek a NASA-hoz.
Érdekességként néhány anyag grammonkénti piaci átlagára:
sáfrány: 12.- USD
14 karátos törtarany: 40.- USD
orrszarvú-szarv: 110.- USD
plutónium: 4000.- USD
skorpióméreg: 10000.- USD
trícium: 30000.- USD
*: Azt végképp nem értem, hogy Thad (aki geofizikából szerzett mesterdiplomát és egyike volt a legígéretesebb NASA-gyakornokoknak) hogy lehetett akkora idióta, hogy a lopott cuccot úgy kínálta eladásra, mint "garantáltan eredeti, a NASA-tól származó holdkőzet-darabok". Ez nagyjából olyan rendőrmágnes-szöveg, mintha a Mona Lisát úgy árulná valaki, hogy "ez tutira nem másolat, most hoztam a Louvre-ból!".
**: Ez a szám úgy jött ki, hogy a bíróság nem volt szívbajos: szépen összeadta, mennyibe került a NASA-nak (illetve hát az amerikai adófizetőknek) ezt a mennyiséget lehozni a Földre az 1969-1972 közötti holdraszállások során. Mellesleg az egyik kedvenc detektívem, Adrian Monk is nyomozott holdkőzetlopás-ügyben (S03E10, "Mr. Monk and the Red Herring").
(A neten most is lehet úgynevezett "moon rocks"-ot vásárolni. Nem szólok bele, de legyél nagyon körültekintő!)
Amúgy egy kis háttérinfó:
A "Sex on the Moon" (Szex a Holdon) eredetileg egy koktél, amiből egy adag a következő összetevőkből áll:
- fél deci vodka
- fél deci baracklikőr
- egy deci narancslé
- néhány csepp Blue Curaçao likőr
- jég
Én még nem kóstoltam, de nem hangzik rosszul.
Na még egy infó. Film is készült belőle (nem láttam):
https://www.imdb.com/title/tt9202164/