A konzervdobozt is Napóleonnak és a katonaságnak köszönhetjük. 1795-ben a későbbi császár (akkor még csak Párizs és tágabb agglomerációjának ellátásáért felelős hadosztályparancsnok) utasítására írták ki ugyanis azt a pályázatot, ami azt célozta meg, hogy a hadseregnek és a fővárosnak szánt élelmiszereket tartósan tárolni lehessen hónapokon keresztül. A lóvét és az oklevelet személyesen Bonaparte adta át a pályázat nyertesének, egy Nicolas Appert nevű párizsi cukrásznak, aki 1802-től kezdve gyártotta az akkor még hermetikusan lezárt üvegedényekben forralással tartósított kaját.
Az üveg azonban túl törékenynek bizonyult, a katonai szállítók és rakodók meg amúgy sem a körültekintésükről híresek, úgyhogy valami más tárolóanyag után kellett nézni.
Az első, fémből készült konzervdobozt egy angol, bizonyos Peter Durand készítette 1810-ben, méghozzá ónozott vaslemezből. Lévén, hogy az alapanyag közel fél centi* vastag volt (egészen pontosan a hüvelyk 3/16-od része; aki nem hiszi, számoljon utána), a doboz kinyitásához a feltaláló vésőt és kalapácsot ajánlott. Nem csoda tehát, hogy a konzervnyitóra 1858-ig kellett várni, addigra ugyanis a fél centis vaslemezt lassacskán felváltotta a bádog.
*: a mai konzervdobozok anyagának vastagsága kb. 0,4 milliméter, vagyis az első ilyenek nagyjából tízszer ilyen vastag falúak voltak. Igaz aranybánya lehettek az ócskavasgyűjtőknek…
(Az illusztráción az első, szabadalmaztatott konzervnyitó)
Nem csak az élelmiszerek, hanem a lőszerek is konzervdobozba vannak csomagolva. Gondolom a robbanásveszély miatt, meg hogy meg ne ázzon. Ezt csak speciális eszközzel lehetett nyitni, a nálunk lévő kanálgép semmit sem ért.
Volt, hogy a nyitó eszköz nem szuperált rendesen, oszt fél órát kellett majomkodni vele, míg sikerült végre kinyitni. :D