1859-ben az USA és az Egyesült Királyság között az utolsó vitatott terület a San Juan-szigetlánc volt, a Kanada és a Washington Territory közötti vizeken, nagyjából egyenlő távolságra a kanadai Vancouver-től és az USA-beli Seattle-től. Mindkét állam igényt tartott a szigetekre, ráadásul mindkettőnek voltak ott telepesei, akik meglehetősen ellenségeskedve viselkedtek egymással. A helyi feszültség egyre nőtt, de igazából se a britek, se a jenkik nem gondolták komolyan, hogy kábé 200 négyzetkilométernyi földért és 500 négyzetkilométernyi tengerért háborút kéne kezdeményezniük.
Ez a józanság 1859. június 13-ig tartott, amikor egy, a San Juan szigeten élő amerikai farmer, bizonyos Lyman Cutlar felháborodva vette észre, hogy a kertjében egy sertés garázdálkodik, feltúrva a krumpliültetvényét. Mivel ez nem először fordult elő azon a nyáron, a farmer elővette az alapfelszerelésnek számító puskáját és lelőtte a disznót.
Lévén hogy perceken belül kiderült, hogy a disznó egy brit alattvaló, Charles Griffin tulajdonában van, akinek papírja volt arról, hogy sertései a sziget ezen területén szabadon kószálhatnak, eljárás indult. Cutlar érezte, hogy egy kicsit túldimenzionálta a dolgot, úgyhogy 10 akkori dollárt (kábé 350 mait) ajánlott fel kárrendezés gyanánt Griffinnek. A brit visszautasította a fájdalomdíjat és ennek a tízszeresét (!) kérte. A dühös amerikai elküldte az anyjába a britet, aki viszont a bírósághoz fordult. Az igazságszolgáltatási gépezet lendületbe jött: Cutlar 24 órát kapott, hogy kifizesse a száz dollárt, máskülönben lecsukják.
Ez volt az a pont, amikor a szigetek amerikai földművesei a US Army-hoz fordultak segítségért és védelemért. A környék amerikai katonai parancsnoka, William Harney tábornok (aki amúgy nagyon nem kedvelte a briteket, és akkor még nagyon enyhén fogalmaztam) azonnal intézkedett és a szigetre irányított egy századnyi gyalogos katonát azzal az utasítással, hogy mindent tegyenek meg a helyszíni amerikai polgárok, különösen Lyman Cutlar védelme érdekében. Amikor ezt meghallották, a britek is léptek: British Columbia tartomány kormányzója hadihajókat rendelt a környékre és parancsba adta, hogy a tengerészgyalogosok készüljenek fel a partraszállásra. Persze az amerikaiaknak se kellett több: az elkövetkezendő napokban további háromszáz jenki lövész érkezett és elkezdték a lövészárkok kiépítését.
Noha minden adott volt egy amerikai-brit háború kitöréséhez, szerencsére mindkét oldal felső vezetői körében a higgadtság lett úrrá az indulatokon. A brit tengerésztisztek visszautasították a kormányzó rendeletében megfogalmazottakat és kijelentették, hogy amíg a haditengerészet főparancsnoka személyesen ezt nem erősíti meg, ők egy civil kormánytisztviselő parancsára nem robbantanak ki háborút. Amerikai oldalon pedig maga az elnök, James Buchanan intézkedett: a hadsereg főparancsnokát, Winfield Scott tábornokot küldte a helyszínre, hogy csillapítsa a feszültséget. Buchanannak és kormányának igazán nem hiányzott egy fegyveres konfliktus a britekkel, amikor az USA-ban már érezni lehetett, hogy a polgárháború a küszöbön áll (és ki is tört másfél év múlva).
Hosszabb tárgyalásokat követően a két fél kompromisszumra jutott: 1860 elején megegyeztek a szigetek felosztásában és egy középutas megoldást választottak a határ kijelölésére (lásd a második illusztrációt).
Tizenegy év elteltével a két állam egy harmadik, semleges félnek adta át a döntés jogát: felkérték a józanságáról, diplomáciai érzékéről és igazságosságáról közismert I. Vilmos német császárt, hogy mérlegelje a helyzetet és legyen bírája a San Juan-szigetcsoport körüli kérdésnek. Az USA és az Egyesült Királyság is írásba adta, hogy a döntést elfogadja. Vilmos számos meghallgatást vezetett le, szembesítette a peres feleket, rengeteg időt töltött a történelmi és politikai előzmények tanulmányozásával, majd 1872 őszén meghozta az ítéletet: a szigetcsoport feletti rendelkezési jog teljes egészében az USA-t illeti. A britek kicsit morogtak, de végül legyintettek és elfogadták a döntést: csapataikat kivonták és végleg lehúzták a Union Jack-et az ottani zászlórudakról. A szigetcsoport azóta Washington állam egyik megyéje.
A sztori végére is tartogattam egy kis érdekességet: ha minden igaz, a Lyman Cutlar által agyonlőtt sertésről később kiderült, hogy valójában nem is Charles Griffin kondájához tartozott, hanem egy vaddisznó volt. Na erre varrjatok gombot…
Woow, ok mindenre számítottam mint megoldás, de I. Vilmosra nem :D
Nagyon tetszik a határkérdés megoldása, de leginkább a poén a végén!